Dlaczego Azure jest istotny dla sektora średnich i małych przedsiębiorstw?
Małe i średnie firmy nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa i niezawodności na poziomie oferowanym przez Microsoft w usłudze Azure, dlatego Informatycy lub całe działy IT powinny przenieść środowisko do usługi Azure, po to aby zwiększyć bezpieczeństwo systemów informatycznych, a także obniżyć koszt infrastruktury serwerowej i aplikacyjnej. Zdarza się, że osoby bezpośrednio odpowiedzialne za zarządzanie infrastrukturą IT mają obawy przed przeniesieniem usług i aplikacji do usługi Azure ze względu na „utratę” kontroli nad środowiskiem oraz przed tym, że „obniżanie kosztów infrastruktury serwerowej” będzie oznaczać mniejszą ilość zleceń i utratę zysków, zwolnienia, ograniczenia, etc.
Głównym zadaniem ośrodków szkoleniowych jest przekonanie osób bezpośrednio zaangażowanych w opiekę nad firmowym środowiskiem IT, że systemy w usłudze Azure nie zastąpią ich w działaniach i nadzorowaniu nieprzerwanego dostępu do zasobów dla użytkowników, ale będą znacząco podnosić poziom bezpieczeństwa i dostępności usług. Z doświadczenia zawodowego mogę potwierdzić, że większość moich kursantów po kursach autoryzowanych Microsoft, które prowadziłem dla firmy Compendium CE, inaczej spogląda na usługę Azure. Nie jest to już obawa, a raczej ciekawość i oczekiwanie na nowe wyzwania. Usługi dotychczas niemożliwe do uruchomienia w środowisku lokalnym ze względów kosztowych i technologicznych, stają się teraz dostępne na wyciągniecie ręki. Zaawansowane zabezpieczenia na poziomie Enterprise, wysoka dostępność maszyn wirtualnych i usług, kopie danych w kilku lokalizacjach – to co dotychczas wydawało się poza zasięgiem firm sektora SMB, obecnie jest osiągalne dla mniejszych firm.
Z drugiej strony osoby decyzyjne od strony finansowej małych i średnich firm doskonale umieją docenić niższe koszty utrzymania infrastruktury i zabezpieczeń na najwyższym poziomie. Zdają sobie sprawę, że aby zapewnić nieprzerwaną dostępność usług, należy posiadać właściwy personel. Kluczowe staje się, aby informatyk czy dział IT swoje działania opierali na solidnych podstawach, a to oznacza przede wszystkim wiedzę, czyli udział w autoryzowanych szkoleniach, które umożliwiają potwierdzenie aktualnych umiejętności uczestnika poprzez zdanie certyfikowanego egzaminu. W dzisiejszych czasach, niebywale wymagających pod względem bezpieczeństwa i informatyzacji, to właśnie przeszkoleni i certyfikowani pracownicy działów IT budują podstawy do działania pozostałych jednostek organizacyjnych w przedsiębiorstwach, co odzwierciedla się w wynikach finansowych i wizerunku firmy.
Norbert Blonkowski